معرفی کتاب گزیده المواعظ العددیة

0

کتاب (المواعظ العددیة) یا نصایح شمارشی، مجموعه ای از پندها و رهنمودهای ارزشمند پیامبر گرامی اسلام و ائمه اطهار(ع)و برخی حکما و عرفا است که آیتا… مشکینی با دسته بندی و چینشی کمنظیر از میان منابع شیعه و سنی گردآوری کردند. آیت ا… رضا استادی درباره این کتاب میگویند: از بهترین کتابها برای منبریها، کتابهایی است که احادیث عددی در آن است؛ چون اگر بخواهند فقط یک موضوع را انتخاب و در مورد آن صحبت کنند، ممکن است مستمع طاقت نیاورد، و در وسط بحث، مطلب از دستش خارج شود. ولی اگر سخنران مثلا بگوید که نشانه تقوا پنج چیز است، و هرکدام را چند دقیقه توضیح دهد، هر جا مستمع قطع کند، مقداری از مطلب را درک کرده است… از کتاب هایی که احادیث عددی دارد و آیت ا… مشکینی تشخیص داد که خیلی به درد مردم میخورد، کتاب “اثنی عشریه” است که نوشته یکی از علمای قرن یازدهم است.

از کارهای خوب آیت ا… مشکینی این بود که کتاب را تنقیح کرد، یعنی چیزهایی را که لازم نبود و برای مستمع سوال ایجاد میکرد از کتاب برداشت.

کتاب (المواعظ العددیة) که طی ۳ مجلّد، از پندهای یگانه آغاز میشود و تا پندهای پنجاهگانه و بیشتر از آن ادامه مییابد، سالها پیش با تلاش آیت ا… احمد جنتی ترجمه و با نام نصایح منتشر شد که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. بعد از آن، محققان مؤسسه دارالحدیث نسخه بازنگری شده این کتاب از مولف محترم را با تحقیقی جدید و ترجمه ای روان و کامل از حجت الاسلام سیدمرتضی موسوی قافله باشی، تجدید چاپ کردند. با استقبال خوبی که از ترجمه جدید کتاب (المواعظ العددیة) صورت گرفت، موسسه حکمت اهل بیت (ع) جهت بهره مندی اقشار مختلف جامعه از این کتاب ارزشمند، با حذف برخی احادیث هم مضمون و روایاتی که به شرح و توضیح تخصصی نیاز داشتند، به کوشش آقای رضا بابایی، گزیده ای ممتاز و خواندنی متناسب با نیاز عموم مخاطبان را در اختیار علاقه مندان قرار داد. در واقع کتاب(گزیده المواعظ العددیة) مرحوم آیت ا… مشکینی، بیان کننده سبک زندگی اسلامی از دیدگاه بزرگان دین، با دسته بندی کم نظیر و قالبی جذاب است

که هم برای عموم مردم و هم مبلّغان دینی بسیار مفید و قابل استفاده است. شما هم اگر در میان مشغله های روزمره خود، به دنبال کلمات کلیدی و راه گشا برای یک زندگی ایده آل هستید، با مطالعه احادیث نورانی و توصیه های طلایی کتاب (گزیده المواعظ العددیة) آن را سرلوحه برنامه زندگی خود قرار دهید.

پاسخ دهید

*