نماز جمعه ۹۸/۰۱/۰۹

0

از نیروهایی که به موقع برای خدمت در مناطق سیل‌زده حاضر شدند قدردانی می‌کنیم/ مسئولان استان قزوین برای بارش‌های پیش‌رو بسترسازی کنند/ جوانان مهم‌ترین سرمایه‌های جامعه هستند

امام جمعه قزوین در خطبه‌های نماز جمعه با قدردانی از نیروهایی که به موقع برای خدمت در مناطق سیل‌زده حاضر شدند، گفت: مسئولان استان قزوین برای بارش‌های پیش‌رو بسترسازی کنند.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در خطبه های این هفته نماز جمعه قزوین که در مسجدالنبی (ص) برگزار می‌شود، با تبریک فرارسیدن مبعث رسول گرامی اسلام (ص) و روز جمهوری اسلامی اظهار کرد: بعد از آنکه مردم بیش از ۹۸ درصد به پذیرفتن و حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی رأی دادند، ۱۲ فروردین به عنوان روز جمهوری اسلامی نامگذاری شد.

وی در ادامه روز تشکیل و آغاز به کار نیروی انتظامی را تبریک گفت و تصریح کرد: این روزها کارکنان نیروی انتظامی بیشتر از هر زمانی تلاش و فعالیت شبانه روزی دارند و جا دارد تبریک ویژه خدمت این عزیزان عرض کنیم و به آنها خدا قوت بگوییم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با تسلیت سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) گفت: این حضرت مشقت های ظالمانه غیر قابل تصور را متحمل شدند و در این ایام جا دارد کلام و پیام امام موسی کاظم (ع) را مورد مطالعه قرار دهیم.

امام جمعه قزوین به تفسیر حدیثی از امام کاظم (ع) پرداخت و افزود: امام فرمودند از طمع بپرهیز و نزدیک آن نشو و از آنکه از دست مردم چیزی بگیری خودت را مأیوس کن و اصلا به فکر این نباش که آدم ها بخواهند به فریاد تو برسند، طمع را از مخلوق در خود بمیران چرا که این طمع کلید خواری و ذلت است و انسان را از آزادگی دور نگه می دارد.

وی با بیان اینکه انسان وقتی آزاده شد می تواند به وظیفه دینی خود عمل کند، به ادامه حدیث پرداخت و افزود: حضرت می فرمایند طمع، کلید ذلت و رباینده عقل است و کسی که طمع دارد بر اساس عقل عمل نمی کند بلکه بر اساس خواهش نفس عمل می کند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اذعان کرد: طمع اجازه نمی دهد انسان براساس انسانیت و جوانمردی رفتار کند، طمع آبروی انسان را برباد می دهد و زمینه علم آموزی را در وجود آدمی ضایع می کند، ما باید همانگونه که طمع را از خود دور می کنیم اتصال به خدای متعال را در وجودمان محکم کنیم.

امام جمعه قزوین در ادامه ابراز کرد: براساس آیات قرآنی تاکید شده که همیشه توکل ما باید به خدا باشد و بکوشیم اسیر هواهای نفسانی نشویم، این مبارزه با نفس همچون جهاد با دشمن است.

وی ادامه داد: درباره تفسیر این آیه که در قرآن آمده خدای متعال می فرماید؛ «زمین را پس از مردن و افسرده شدن زنده می کنیم» از امام کاظم(ع) سوال شد، ایشان فرمودند: «اینکه زمین زنده می شود فقط این معنا را ندارد که زمین صرف بارش باران، زنده می شود بلکه خداوند جوانمردان و مردان بزرگی را به میان مردم می فرستد تا با ظالمان مقابله کرده و عدالت را در زمین برقرار کنند و از مظلومان و مستضعفان حمایت کرده و با مستکبران خواهند جنگید.»

آیت‌الله عابدینی گفت: امام کاظم(ع) همچنین می فرمایند:« فایده و اثر اقامه حدود الهی در زمین از بارش چهل شبانه روز باران در آن بیشتر است.» امام در این حدیث به اثرات گسترده برقراری عدالت در جامعه اشاره می کنند.

خطیب نماز جمعه قزوین بیان کرد: در اواخر رجب ایامی فرا می رسد که شاهد حرکت تاریخی سیدالشهدا از مدینه به مکه و از آنجا به سمت عراق و کربلا هستیم، جا دارد از همین ایام به مطالعه این حرکت حماسی امام حسین(ع) و اهداف و پیام های آن بپردازیم، نمی توان فقط در ۱۰ روز محرم به حجم پیام ها و دستاوردهای این قیام الهی پرداخت باید از همین امروز به مطالعه و درک این حقایق اقدام کنیم.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در اولین روز سال جدید در مشهد مقدس عنوان کرد: ایشان فرمودند، دشمن با ایجاد ترس و هراس آینده تاریکی از انقلاب و کشور به ما نشان می دهد، اما سال پیش رو سال فرصت هاست نه سال تهدیدها. همچنین رهبری فرمودند، «در برجام اروپا برای کمک به آمریکا از پشت به ما خنجر زد»، یعنی ما نباید پس از اینکه مدتی وقت خود را با امریکایی ها به بطالت گذراندیم حال همین تجربه را با اروپایی ها داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین افزود: رهبری همچنین فرمودند سیاستمداران غربی برخلاف ظاهرشان به معنای واقعی کلمه وحشی هستند، این وحشی بودن را سال هاست در کشورهای مختلف شاهدیم، آمریکایی ها با پرورش داعش در سوریه، عراق و افغانستان جنایات زیادی را رقم زدند. هیچ حیوان وحشی بدین اندازه نمی تواند همچون آمریکایی ها ظلم و جنایت داشته باشد.

امام جمعه قزوین ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنان خود در مشهد مقدس فرمودند، تاریخ کشور ما مملو از خیانت غرب است و جوانان ما با مطالعه تاریخ به خوبی متوجه می شوند که از انگلیس و آمریکا چه ظلم ها و خیانت هایی به ایران رسیده است، تقی زاده های امروزی به دنبال ترویج سبک زندگی غربی هستند.

وی در ادامه یادآور شد: «تقی زاده» در دورانی می گفت سرتا پای ما باید فرنگی شود، معماران و خیانتکاران اولیه به این کشور و مرز و بوم همین افراد هستند، رهبری فرمودند هرکسی که شما را تشویق می کند که غرب را ببینید و براساس آنها اقتصاد، سیاست، فرهنگ و اجتماع خود را تنظیم کنیم این افراد همان تقی زاده های خائن هستند که امروز دارند راه گذشتگان خود را می روند.

آیت الله عابدینی افزود: ایشان درباره جوانان بسیار سفارش کردند و فرمودند عمده پیشرفت های کشور توسط جوانان مؤمن صورت گرفته است و هر کجا که می بینیم موفقیتی است جوانان پیش قدم بوده اند و در پیروزی انقلاب اسلامی و پیشرفت های صنعتی نظیر احداث پالایشگاه مهم تولید بنزین حضور جوانان را می بینیم و باید بر روی جوانان که مهمترین سرمایه های جامعه ما هستند، سرمایه گذاری کنیم.

خطیب جمعه قزوین ابراز کرد: جوان نمی ترسد و با صداقت به میدان می آید، خستگی ناپذیر، دلسوز و خلاق است و وقتی همه اینها با هم جمع می شود، معجزه اتفاق می افتد.

وی گفت: رهبری فرمودند برای نجات کشور باید عالمانه و مجاهدانه برای خدا کار کرد و آنها که برای تبلیغات، اسم و رسم و رأی آوردن کار می کنند نمی توانند مؤثر باشند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اظهار کرد: رهبری فرمودند ظرفیت داخل کشور برای شکوفایی اقتصاد کافی است و ما چیزی کم نداریم. ما مدیریت و دلسوزی کم داریم و آنهایی که با دلسوزی کار می کنند خیرشان به کشور می رسد اما متأسفانه برخی با عدم دلسوزی ضایعات به بار می آورند.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: رهبری فرمودند مانع اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی واردات بی رویه است و می بینیم برخی به خاطر اینکه منفعتشان در واردات بی رویه از کشورهای دیگر است، سد راه رونق تولید داخلی هستند.

وی بیان کرد: انتظار به حق مردم این است که از یک اقتصاد شکوفا برخوردار باشند، رفاه عمومی داشته باشند، طبقه ضعیف از وضعیت غیر قابل قبول خارج شود و از مشکلات نجات پیدا کند و اینها فرمایشاتی بود که رهبری در باب رونق تولید ملی انتظار دارند.

آیت الله عابدینی به ماجراجویی های جدید آمریکا در باب بلندی های جولان هم اشاره کرد و ابراز داشت: جولان منطقه ای با وسعت هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع است که در خاک سوریه قرار داشته است و با اردن و فلسطین اشغالی هم مرز است و اهمیت ویژه ای دارد.

خطیب جمعه قزوین ادامه داد: هزار و ۲۰۰ کیلومتر این منطقه در غصب اشغال گران یهودی است و ۶۰۰ کیلومتر آن در دست کشور سوریه است. این منطقه دریاچه آب شیرین دارد که گنج بسیار پر ارزشی است و یک سوم آب سرزمین های اشغالی از این منطقه تأمین می شود و بخاطر همین آنها طمع دارند تا این منطقه را در اختیار خود بگیرند.

وی افزود: در این منطقه نفت و گاز فراوانی نهفته است و از سالیان پیش شرکت های آمریکایی از این منطقه نفت و گاز به غارت می برند و اینکه ترامپ می گوید اینجا برای سرزمین های اشغالی است در حقیقت می خواهد بگوید این منطقه به ما تعلق دارد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: خوشبختانه همه دنیا و علاوه بر کشورهای اسلامی، کشورهای اروپایی نیز به ترامپ تو دهنی زدند چرا که این مسأله آنقدر واضح است که کسی نمی تواند این ادعای غلط را کند و فقط چنین ادعایی از یک دیوانه مانند ترامپ بر می آید.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اذعان کرد: اقدامی که ترامپ در تصاحب سرزمین های اشغالی انجام داد مثل این بود که وی از ترس و هراسی که داشت یک داربستی به این سرزمین غصب شده زد تا از آزادی آن جلوگیری کند.

امام جمعه قزوین در ادامه ابراز کرد: امروز شرایط به گونه ای است که آزادسازی سرزمین های اشغالی فراهم شده است و در این میان یکی از مناطقی که برجستگی بیشتری نسبت به بقیه مناطق فلسطین دارد و جادارد اولین عملیات آزادسازی در آن صورت بگیرد همین منطقه بلندی های جولان است که این موضوع ترامپ دیوانه را نگران کرد تا چنین اظهارنظری کند.

وی ادامه داد: قطعا بزودی شاهد آزادی همه سرزمین های اشغالی به خصوص بلندی های جولان خواهیم بود و ترامپ نمی تواند با این داربستی که به این سرزمین زده است مانع آزادی آن شود.

آیت‌الله عابدینی با اشاره به وقوع سیل در برخی استان های کشور گفت: در ابتدا تسلیت همه مردم استان قزوین را به مردم مناطق سیل زده گلستان، مازندران، شیراز، چهارمحال بختیاری و دیگر استان ها عرض می کنیم و همچنین تشکر و قدردانی می کنیم از همه نیروهایی که به موقع و دلسوزانه برای خدمت در مناطق سیل زده حاضر شدند.

خطیب نماز جمعه قزوین بیان کرد: سپاه پاسداران، بسیج و ارتش جمهوری اسلامی به موقع در مناطق سیل زده حاضر شدند و به خدمت رسانی پرداختند که اگر این عزیزان نبودند با این اوضاعی که هرکس به فکر تفریح و گردش خودش است معلوم نبود چه بلایی سر مردم این مناطق می آمد، این خدمت های به موقع توانست مردم را از بحران نجات دهد.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: از مردم خودمان، دست اندرکاران، مسئولین و خیرین که با حمایت های مالی کمک کردند تشکر می کنیم و هنوز هم آنها نیازمند کمک هستند و اگر می توانیم باید کاری برایشان انجام دهیم. در مساجد اقداماتی شده است، کمیته امداد و هلال احمر کارهایی در استان انجام داده اند و امیدواریم این حمایت ها بیشتر شود تا اینکه خیالمان از وضعیت هموطنانمان راحت شود.

وی بیان کرد: ما اینطور شنیدیم بارانی که در شیراز آن اتفاق ناگوار را رقم زد، چند دقیقه بوده است و این باران ممکن است در منطقه باراجین و قزوین هم اتفاق بیفتد و چند مسیر آب و سیل از شهر ما عبور می کند که همه می دانیم.

آیت الله عابدینی افزود: اگر چنین بارانی بیاید با این مضیغه هایی که ما در مسیر سیل ایجاد کرده ایم ممکن است اتفاقات ناگواری بیفتد. باران رحمت خداوند است و اگر تأخیر شود ما از خداوند التماس می کنیم که باران ببارد اما وقتی باران می بارد باید بسترسازی های لازم را ایجاد کنیم.

خطیب جمعه قزوین ادامه داد: باید از الان که اتفاقی نیفتاده مسیرهای گذر سیل را که چند جای مشخص است، کاملا ً مطالعه کنیم و مسئولان بررسی کنند تا اگر بارانی آمد و سیلی پیش آمد مشکلی برای مردم پیش نیاید.

پاسخ دهید

*