معرفی

ستاد نماز جمعه قزوین

با پیروزی انقلاب اسلامی و احیای اقامه نماز جمعه در کشور، اولین نماز جمعه قزوین در تیرماه سال ۱۳۶۰ توسط آیت‌الله باریک‌بین اقامه گردید و ستاد نماز جمعه قزوین با همکاری نیروهای انقلابی کار خود را آغاز نموده و نهال این نهاد دینی، فرهنگی و سیاسی در این شهر کاشته شد.

نماز جمعه قزوین به محلی برای تجمع نیروهای مومن انقلابی و سازماندهی حرکات انقلابی تبدیل شده بود. سنگری برای مقابله با توطئه‌های شبانه‌روزِ دشمنان و گروهک‌های ضد انقلاب، حتی در دوران جنگ تحمیلی نیز این نماز جمعه بود که وظیفه بسیج رزمندگان برای اعزام به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل را بر عهده داشت.

در سال۱۳۶۰حضرت امام خمینی (قدس سره) طی حکمی آیت‌الله هادی باریک‌بین (دامت برکاته) را به نمایندگی ولی‌فقیه در استان و امامت جمعه شهر قزوین منصوب کردند. این فقیه بزرگوار و یار دیرین امام و رهبری بارِ این مسئولیت سنگین را پذیرفته و پیشاپیش مردم انقلابی و شهید پرور استان و شهر قزوین در خط مقدم دفاع از انقلاب و ارزش‌های والای آن قرار گرفت.

آیت‌الله باریک‌بین از زمان تصدی امامت جمعه قزوین اوقات خود را وقف خدمت‌رسانی و حل مشکلات منطقه نموده و در زمینه‌های مختلف علمی، فرهنگی، عمرانی و دینی خدمات ارزشمندی به استان و شهر قزوین ارائه داشته و منشأ برکات بسیاری بوده است.

همچنین در جریان فتنه سال ۸۸ ، آیت‌الله باریک‌بین با ناراحتی از اینکه عوامل فتنه حرمت عاشورای حسینی را در هم شکستند و به ارزش‌های اسلام، انقلاب و عاشورای حسینی توهین کردند مردم را دعوت به برگزاری راهپیمایی گسترده کردند.

مسئولین ستاد نمازجمعه قزوین از بعد انقلاب اسلامی به ترتیب آقایان بهبودی، محمد باریک‌بین و علی ارباب بوده‌اند و هم اکنون نیز آقای علی شفیعی‌شاد عهده‌دار این مسئولیت هستند.

در سیزدهم اسفندماه سال ۱۳۹۳ رهبر معظم انقلاب اسلامی به سبب کناره‌گیری حضرت آیت‌الله باریک‌بین از امامت جمعه قزوین، در پیامی حضرت آیت‌الله عابدینی را به امامت جمعه قزوین و نمایندگی خود در استان منصوب نموده و ایشان را به بهره‌گیری از ظرفیت جوانان با استعداد و با انگیزه این استان توصیه نمودند.

رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی در آخرین بیانات خود پیرامون نمازجمعه، آن را «قلب فرهنگی» هر شهر دانستند و با این تعبیر دقیق همه توجه و تمرکز فعالیت‌های فرهنگی را به سوی این قرارگاه ایمان و تقوا، اخلاق و بصیرت هدایت کردند.

بر این اساس، سیاست اصلی ستاد نماز جمعه قزوین در زمان مدیریت فعلی، تبدیل ستاد نمازجمعه به قلب فعالیت‌ها و اتفاقات فرهنگی شهر قرار گرفت و بر این مبنا جوان‌سازی کادر اجرایی ستاد در دستور کار قرار گرفت. یکی دیگر از سیاست‌های اصلی ستاد، افزایش مخاطبین نوجوان و جوان نماز جمعه از طریق تعریف و پررنگ کردن برنامه‌های جانبی است که بحمدالله در مدت کمی که از دوره جدید مدیریت ستاد می‌گذرد بسیار موفقیت‌آمیز بوده است.

اعتقاد راسخ ستاد نماز جمعه قزوین این است که باید نماز جمعه تبدیل به یک جریان فرهنگی اجتماعی سیاسی موثر در سطح شهر گردد و از تمام ظرفیت­ها و امکانات خصوصا ابزارهای مختلف رسانه ای و هنری به نحو شایسته در این خصوص استفاده گردد.